Araçların yakıt tüketimi
Araçların yakıt tüketimi
Anasayfa \ Blog \ Araçların yakıt tüketimi
Araçların yakıt tüketimi
İsmail KERVANCIOĞLU 30.01.2015 15:55:33 Evden Eve Nakliyat 6932

Yakıt tüketimi artık günümüzde önemli bir rol oynamaktadır bu yüzden her zaman elimizden geldiği kadar yakıttan tasarruf etmek istemektedir.

Araç alırken öncellikli olarak aracın verimi ve yakıt özelliği ilk planda yer almaktadır özellikle orta direk dediğimiz halkın büyük bir kısmı araç alırken yakıt konusuna dikkat etmekdir günümüzde özellikle otomobillerin büyük oranla otogaz kullanmasında yakıt faktörü önemli yer tutmaktadır.

Günümüzde otomobil gibi küçük araçların yakıt tüketimlerine baktığımızda 100 kilometrede 7 litre seviyesinde diğer otomobillere göre birkaç litre artabilmektedir ama ortalama yakıt tüketimi otomobillerde çok önemli bir yer tutmaktadır.

Araçların büyüklüğü ve ağırlığı arttıkça yakıt tüketiminde orantılı olarak artmaktadır günümüzde tekerli araçların en büyüklerinde olan tırlar otobüsler ile kamyonlar yakıt tüketimi bakımından tekerlekli araçlar içeresinde en çok yakıt yakan gruba girmektedirler.

Kamyonlarda yakıt tüketimi.?

Kamyonların tüketimi yük durumuna göre değişiklik göstermektedir. Kamyonların tamamı hemen hemen dizel seçilmektedir mazot motorin kullanırlar. Bir kamyon 100 kilometrede 26 litre iken yüklü bu şekilde 30 litreye kadar çıkmaktadır. Bu aralar Volvo kamyon markası 30 tonluk yükle 100 kilometrede 24 litrelik yakıt harcamaktadır bilginiz olsun.

Tırların yakıt tüketimi.?

Tırlar uzun araçlar olduklarından kamyonlara göre farklıdırlar. Genellikle şehirlerarası yurtdışı kara taşımacılığında tercih edilirler kapasite açısından geniş ve uzundurlar.

40 ton yük taşıyan bir tır 100 kilometrede ortalama 36 litre arasında yakıt tüketmektedirler.

Otobüslerin yakıt tüketimi.?

Yolcu otobüsleri şehirler arası ve yurt dışına dahil yolcu taşımaktadırlar. Yolcu taşıma olarak 44 ile 50 arasında yolcu taşımaktadır.

Yolcu otobüsleri 100 kilometrede 35 litreye yakın ortalama yakıt yakmaktadır.