Arşiv Taşımacılığı

İçerisindekiler

Arşiv Dosya Kütüphane Taşıma

Kurumların veya kuruluşlarının resmi veya gayri resmi evraklarının bulunduğu kısım arşiv olarak adlandırılır. Arşiv taşımacılığı ise, bu evrakların bir alandan başka bir alana taşınmasıdır. Arşivlerin bu kadar önemli olmasının nedeni, bir kuruluşun bütün bilgilerini içermesidir. Faturalar, hukuki evraklar, sözleşmeler ve personel dosyalarına kadar birçok bilgi arşivde tutulur. Bu belgeler gerektiğinde kullanılmak üzere saklanır.

Arşivde bulunan belgelerin bu kadar önemli olmasından dolayı, nakliyesi de önemlidir. Gelen talepler doğrultusunda nakliye firmaları da arşiv taşımacılığı konusunda uzmanlaşmaya başlamıştır. Arşivlerin nakliyesi sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dosyaların tarihine dikkat edilmesidir. Dosyaların taşınma aşamasında zarar görmemesi ve kayıpların olmaması da müşterilerin gelecekte zarar görmemeleri açısından ayrı bir özen gerektirir.

Taşınmanın son aşaması olan yerleştirme sırasında ise yine tarih düzeninin bozulmaması gerekir. Bu noktada arşivde sorumlu kişi ve nakliye personeli düzenleme aşamasında ortak çalışır. Böylelikle dosya düzeni bozulmaz. Firmamız arşiv taşımacılığı konusunda gerekli donanım ve uzman personel ile hizmet verir. Yapılacak incelemenin ardından gerekli koli miktarı ve araç sayısı belirlenir. Kararlaştırılan tarihte de taşıma işlemi tamamlanır.

Arşiv Nakliyesinde 37 Yıllık Tecrübe

Arşiv taşıma; hukuki, idari ya da kurumsal değere sahip olan belgelerin nakliyatını içerdiğinden son derece önemli olmakla birlikte; belgelerin taşıdığı değer baz alındığında titizlikle yapılması gerekli olan bir iştir. Arşiv, yalnızca yazılı belgeleri değil; görsel belgeler ve veritabanı bilgilerini de içerebilir. Bu nedenle arşiv taşıma, basit yöntemler ile gerçekleştirilmesi mümkün olmayan bir işlemdir. Kurumlar ya da kişiler açısından büyük öneme haiz olan; yazılı, görsel ya da veritabanı bilgilerinin zarar görmeden ve kişi ya da kurumlar mağdur edilmeden taşınması için, nakliyat alanında uzman olan şirketler tarafından hizmet almak şarttır.

Arşiv nakliyesi ya da daha sık kullanılan adıyla arşiv taşımacılığı; hukuk ofisleri, sağlık kuruluşları, adliyeler, ajanslar, noterler, üniversite kuruluşları ve kütüphaneler gibi kurum ya da kuruluşlar açısından büyük önem taşımaktadır. Arşivlerin kaybolmaması ya da zarar görmemesi son derece önemli olduğundan taşıma işleminin profesyonelce yapılması gerekmektedir. Diğer taşıma türlerinden farklı olarak, arşiv taşıma işleminde zarar gören belge ya da mallar taşıyıcı şirket tarafından telafi edilemez nitelikte olabilir. Bu nedenle arşiv nakliyatı, uzman nakliyat şirketleri tarafından yapılmalıdır.

Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropol kentlerde daha sık yapılan taşımacılık işlemleri, ülkemizde giderek yaygınlaştığı gibi arşiv taşımacılığı da gelişmektedir. Nakliyat firmaları tarafından yapılan arşiv taşıma işlemlerinde, firmanın sahip olduğu niteliklere ve taşımacılık konusunda kullandığı tekniklere dikkat etmek gerektiği de unutulmamalıdır.

Başa Dön